Fakat uzun yılların sonunda bunun çok anlamlı olmadığına karar verdim. Eğer bir üniversite ‘araştırma üniversitesi’ olacaksa, İngilizce eğitim bence kaçınılmazdır. Üzülerek de olsa bunu söylemeye mecburum. Nedeni çok basit: dünyanın lingua franca’sı yani ortak yabancı dili İngilizcedir.

Her gün o dilde sayısız, sınırsız akademik makale, bilimsel düşünce ve bilgi üretiliyor.

Bir dönem çeviriyle idare ederiz sandık ama bunun imkânsızlığı artık ortaya çıkmıştır. Japonya örneğinin falan anlamı yok. Gerekirse nedenini açıklarım.

Benim de içinde bulunduğum bir Harvard grubu, ‘Dünyada kültürün geleceği ne olacak?‘ sorusuna yanıt aradı. Buradaki kültür Flaubert veya Mikelanj anlamında değildir.

Toplumsal yaşama kodlarının uluslararası düzeyde ne anlam ifade ettiği ve edeceği sorunudur. Yani bir gelişme ve toplumsal dönüşüm unsuru olarak en geniş anlamıyla kültürü ele alıyorduk. Sonuç olarak önerilen 15 maddenin üçü çok önemliydi: genç kuşaklar İngilizce, matematik öğrenmeli, mümkün olduğunca bilgisayara adapte olmalıdır.

Toplumsal ilerlemenin parametreleri bunlar artık.

Türkiye bu bakımdan nerede? Eğer bu ülkenin eğitiminde iki çok önemli problemden söz edersek bunlar matematik ve İngilizce eğitimidir ve bu bir felakettir. Çünkü Türkiye’de herkes kendisini İngilizce biliyor sanmaktadır. Meclis albümlerinin ‘az İngilizce‘, ‘orta düzeyde İngilizce‘ tanımları anlamlıdır. Yeryüzünce ‘Tarzan’ca‘ diye bir benzetmenin yapıldığı başka bir ülke var mıdır, bilmiyorum, ama biz bunu İngilizce bilgisi için kullanıyorsak ortada bir sorun var demektir.

Üstelik bu sorun sadece devlet liselerine ait değildir. Kolejleri bitirenlerin de İngilizce seviyesi son derecede sınırlıdır. Hazırlık okumak problemi aşmaya yetmiyor. Bir yılda İngilizce öğrenilmiyor.